Materiály

Merino vlna

Jemná ovčí vlna Merino pochází se stejnojmenného ovčího plemene, vyskytující se zejména na území Austrálie a Nového Zélandu. Merino vlna je extrémně jemný přírodní materiál, který nachází své využití nejen ve sportu a náročných fyzických podmínkách, ale také při běžném dennodenním nošení.

Merino vlna má vynikající funkční vlastnosti, skvěle reguluje teplotu i odvádí vlhkost od pokožky. Svým přírodním původem je taktéž šetrná k přírodě.

Merino vlna obsažená ve všech našich ponožkách je prověřena certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard). Jedná se o nejpřísnější textilní certifikaci na světě, která kontroluje celý procesy výroby, od statku až po továrnu.

Veškeré ponožky obsahující vlnu Merino naleznete v kolekci ROX Merino Wool.

Merino vlna

Bambus

Příze vyrobená z vláken jedné z nejvyužívanějších rostlin jihovýchodní Asie, zdřevnatělé trávy - volně rostoucího bambusu. Takto rostoucí bambus není nijak chemicky ošetřován, zaručuje velmi dobré antialergické vlastnosti a přírodní antibakteriální účinky.

Ty na rozdíl od antibakteriálních účinků zajištěných chemickou úpravou nevyvolávají alergické reakce, čímž pozitivně ovlivňuje jeho užitné vlastnosti a tím i kvalitu osobní hygieny.

Mezi pozitivní vlastnosti bambusových ponožek patří redukce zápachu nohou, okamžitá absorbce a odvod vlhkosti, nižší tepelná vodivost (příjemný chladivý pocit), lesk či hebkost. Je však důležité mít na paměti, že bambusový materiál, díky své měkkosti a lehkosti, může být více náchylný na opotřebení ve srovnání například s bavlnou.

Přesto se bambusové ponožky těší neustále rostoucí popularitě díky pohodlí a svým přírodním vlastnostem.

Bambus

Bavlna

Bavlna je přírodní materiál získávaný z bavlníku. Jedná se o lesklý, na omak příjemný materiál s vysokou schopností pojmout vlhkost. Bavlna je četně využívaný materiál, a to nejen při výrobě ponožek, ale i v celém textilním průmyslu.

Pro výrobu ponožek využíváme zejména 100% česanou bavlnu, mercerovanou bavlnu a BIO bavlnu.

100% česaná bavlna, se vyznačuje svoji pevností a jemností. A to díky způsobu zpracování, kdy jsou česáním odstraňována drobná vlákna, která negativně ovlivňují pevnost samotného materiálu.

Mercerovaná bavlna bývá označována jako vůbec nejpevnější bavlna. Díky chemickému procesu, takzvané merceraci, nabývá vlákno nejen na pevnosti, ale také na lesku. Právě díky lesku je mercerovaná bavlna podobná hedvábí.

BIO bavlna je bavlna pěstovaná bez použití jakýchkoliv chemických látek. Oproti klasické bavlně je šetrnější k pokožce, má vyšší stupeň prodyšnosti, je jemnější na omak a má delší trvanlivost.

Bavlna

Modal®

Modal® je celulózové vlákno podobné viskóze vyrábějící se ze dřeva bukového stromu. Kompletně přírodní materiál se vyznačuje vysokou odolností. Zároveň je však velmi pružný, měkký a příjemný na nošení. Díky hladkému povrchu modalových vláken ponožky nepozbývají zářivé barevnosti a lesku ani po opakovaném praní.

Ve srovnání s bavlnou dokáže Modal® lépe absorbovat vlhkost, udržuje větší sytost barev a lesk i po vícenásobném praní, dodává příjemnější pocit z nošení a je měkčí i hebčí na omak.

Modal® předchází vzniku šedého tvrdého povrchu při opakovaném praní bavlněných úpletů, vč. známého efektu plstnatění.

Modal

COOLMAX®

COOLMAX® je speciální čtyřkanálkové polyesterové vlákno, jehož hlavní předností je odvod vlhkosti od pokožky. Toto vodoodpudivé vlákno nenasává tělesnou vlhkost, ale odvádí ji od pokožky směrem na horní vrstvu materiálu, kde se odpařuje.

Jedná se o výkonný, rychleschnoucí a chladivý materiál, který odvádí vlhkost a pomáhá udržet chlad, sucho a pohodlí při jakékoli aktivitě.

CoolMax

THERMOLITE®

THERMOLITE® se skládá z polyesterových vláken. Ve srovnání s přírodními materiály má obrovskou vzduchovou kapacitu, díky čemuž dosahuje výborných izolačních vlastností a zabraňuje tak úniku tepla zevnitř pleteniny.

Z hlediska funkčních vlastností THERMOLITE® neabsorbuje vlhkost, ale odvádí ji na povrch, čímž udržuje pokožku v suchu. Jedná se o výkonný hřejivý materiál, který poskytuje lehké teplo při různých aktivitách

Ve srovnání s jinými izolačními přízemi schne až o 20 % rychleji, s bavlnou až o 50 %. 

ThermoLite

THERMOCOOL®

Speciální hybridní vlákno THERMOCOOL® bylo vyvinuto na základě dlouholetých zkušeností, vývoje a poznatků o lidské termoregulaci.

Tato jedinečná kompozice COOLMAX® + THERMOLITE® spojuje výjimečné vlastnosti obou vláken do jedné příze. Jedná se tedy o směsovou přízi multikanálkových a dutých vláken, jenž díky svému složení nabízí mimořádnou duální funkcionalitu.

ThermoCool

Polypropylen (PROPYbac)

Polypropylen Ag je speciální polypropylenové vlákno obohacené o ionty stříbra. Ionty stříbra potlačují nepříjemné pachy, zamezují růstu mikroorganismů, vč. bakterií hub a řas, jejichž živnou půdou je lidský pot. Udržují přirozenou rovnováhu hygienické čistoty pokožky během sportování a odpočinku.

Ionty stříbra jsou aplikovány přímo do jádra vlákna, zůstávají proto v pletenině i po mnohonásobném praní. Tato aditiva jsou neškodná člověku i životnímu prostředí.

Biocidní informace: vlákno Polypropylen PROPYbac je ošetřené antibakteriálním aditivem na bázi iontů stříbra, aktivní látka: fosforečnanové sklo s obsahem stříbra (Silver phosphate glass), CAS Nr. 308069-39-8. Aditivum je přidávané do hmoty polymeru.

Polypropylen Ag Propybac

Polypropylen (Siltex)

Jedná se o polypropylenové vlákno obohacené o ionty stříbra. Mimo vlastnosti běžného polypropylenu, který se vyznačuje svou pevností, vysokou odolností proti oděru, dlouhou životností a schopnostmi odvodu potu, doplňují ionty stříbra funkční vlastnosti.

Ty potlačují nepříjemné pachy, zamezují tvorbě plísní a udržují přirozenou rovnováhu hygienické čistoty pokožky během sportování a odpočinku.

Biocidní informace: vlákno Polypropylen PROLEN® SILTEX je ošetřené antibakteriálním aditivem na bázi iontů stříbra, aktivní látka: fosforečnanové sklo s obsahem stříbra (Silver phosphate glass), CAS Nr. 308069-39-8. Aditivum je přidávané do hmoty polymeru.

Polypropylen Ag Siltex

Polypropylen

Pružné syntetické vlákno vyznačující se svou pevností, vysokou odolností proti oděru a dlouhou životností. Napomáhá držet stálý tvar ponožky. Polypropylen svými vlastnostmi napomáhá transportu vlhkosti od pokožky.

Polypropylen a polyamid mají téměř totožné vlastnosti a využívají se jako alternativy sobě navzájem. Lze použít i jako primární materiál.

Polypropylen

Polyamid

Pružné syntetické vlákno vyznačující se svou pevností, vysokou odolností proti oděru a dlouhou životností. Napomáhá držet stálý tvar ponožky. Polypropylen svými vlastnostmi napomáhá transportu vlhkosti od pokožky.

Polypropylen a polyamid mají téměř totožné vlastnosti a využívají se jako alternativy sobě navzájem. Lze použít i jako primární materiál.

Polyamid

Polyester

Polyesterová vlákna jsou plně syntetická. Vznikají chemickým procesem z ropy. Ponožky z polyesteru se vyznačují vysokou odolností, dlouhou životností a pevností. Polyester se často využívá v kombinaci s přírodními vlákny jako sekundární, ale i samostatně jako primární materiál.

Polyester

Elastan

Elastan, známý spíše pod obchodními názvy Lycra, Spandex a další, je velmi pružné vlákno, jež se přidává k různým druhům dalších vláken k zajištění pružnosti pleteniny a její tvarové stálosti.

Elastan